Jak nauczyć się języka?

Jest takie pytanie, które bardzo często pada, nie tylko w moim kierunku. To trochę jak szukanie świętego Graala czy uniwersalnej recepty na sukces: jak nauczyć się języka obcego? Nie wiem jednak, czy pytanie jest dobrze sformułowane – co to znaczy nauczyć się języka? 

Język jest żywym tworem, jeśli nie będziemy się nim otaczać i go używać- zapomnimy go. Gdybyś znalazł się na odludziu w ciągu kilku lat zapomniałbyś wiele nawet z własnego języka ojczystego. Nie jest to nic odkrywczego, ale wielu z nas się wydaje, że gdy już osiągniemy pewien poziom biegłości językowej możemy spocząć na laurach. Niestety,nie. Nasz mózg potrzebuje stymulacji, coraz to nowszych bodźców, by móc utrzymać już pozyskane informacje. Aby wzmocnić ślad pamięciowy musimy powtarzać już zapamiętane słówka czy reguły gramatyczne – poprzez ich użycie, słuchanie ich w praktyce, czy po prostu – przez powtarzanie.

Co to znaczy nauczyć się języka, znać jakiś język obcy?  

To możliwość komunikowania się z innymi ludźmi, w szczególności z danej kultury. Oznacza to nie tylko osiągnięcie takich kompetencji językowych jak mówienie, słuchanie, czytanie czy pisanie, lecz także rozwinięcie kompetencji socjokulturowych. Co prawda kryteriów jest więcej, ale póki co niech wystarczy nam stwierdzenie, że języka nie nauczymy się ze słownika.
 Kontaktu z żywym językiem nic nam nie zastąpi, zaś między językiem a kulturą możemy postawić znak równości.
Dlaczego chcesz się nauczyć wybranego języka obcego w rok, skoro ojczystego uczysz się od urodzenia? Nie ma możliwości, byś znał wszystkie słowa w języku polskim. Nie znasz całej terminologii prawniczej, medycznej czy budowlanej jeśli nie jesteś związany z danym zawodem. Dlaczego zatem oczekujesz, że poznasz jakiś język perfekcyjnie w bardzo krótkim czasie?

Jak nauczyć się języka? Krótka instrukcja: 

Wyznacz sobie cel

Zgodnie z analizą SMART ma on być konkretny, mierzalny, osiągalny, realny i określony w czasie.
“Nauczę się języka w rok” jest nieprecyzyjne, to żaden cel. Za to “nauczę się słówek z działu “rodzina” w x dni- już lepiej. Zastanów się jeszcze w jaki sposób to sprawdzisz. Może być to test, przepytanie przez kogoś lub zadanie z ćwiczeń. Wszystko zależy od Ciebie.

Dobierz materiały

Dobór materiałów do nauki jest niezwykle istotny. Muszą być nie tylko dopasowane do Ciebie poziomem (czyli odrobinę trudniejsze niż jesteś w stanie teraz zrobić), lecz także ciekawe i zachęcające wizualnie. W dobie Internetu jest wiele opcji: coursera, memrise, seriale (po angielsku, hiszpańsku i w jakimkolwiek języku potrzebujesz) i cała masa innych udogodnień czeka na Twój ruch!

Zmotywuj się

O motywacji już było , ale jest ona związana z naszym celem. Jeśli czegoś bardzo chcemy to zwykle będziemy do tego dążyć. Warto zatem zadbać o pozytywne nastawienie i odrobinę cierpliwości, bo nauka języka to żmudny i czasochłonny proces.

Porzuć perfekcjonizm

 
O tym, jak zadbać o konkretne kompetencje językowe przeczytasz w następnych postach. Póki co przyjmij taktykę dziecka – ono próbuje się komunikować bez obaw, że zrobi coś nie tak, jak powinno. Za bardzo przejmujemy się poprawnością językową i bezsensownie  skupiamy na niej swoją energię, podczas gdy inni już dawno są przed nami szukając innych sposobów niż idealnie zadane pytanie. Nawet jeśli Cię ktoś poprawi – co z tego? Lepiej dla Ciebie, ruszyłeś z miejsca! Perfekcjonizm wrzuć do szafy, jest Ci teraz zbędny.

Działaj! 

Chcesz się nauczyć języka – otocz się nim i działaj. Nic samo nie przyjdzie. Jeśli chcesz dołączyć do grupy, którą zamierzam zarazić miłością do hiszpańskiego- klikaj, wchodź śmiało. Kop do działania czasem bywa potrzebny, mogę Ci go dać za jeden uśmiech.
Martyna Tadrowska - wulkan energii. Kocham alpaki, uczę hiszpańskiego i robię za korpobiurwę z HRów :) Mocno mnie nosi, chcę spróbować ile się da i co chwilę wymyślam coś nowego. Zapnij pasy i czytaj mnie tutaj i oglądaj na yt. Co sobie będziesz żałować :)
Posts created 155

One thought on “Jak nauczyć się języka?

  1. Na studiach wryli nam w pamięć kultowy tekst "If you don't use it, you'll loose it", dlatego tak ważne jest by powtarzać i ciągle się rozwijać, o czym częstokrotnie zapominam skupiając się tylko na pracy, gdzie uczę dzieci dużo młodsze, przez co człowiek się bardziej uwstecznia niż rozwija. Trzeba to kontrolować cały czas 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top