4 świetne serie, które przeniosą Cię w inny świat

Bardzo lubię czytać i na przestrzeni ostatniego roku pochłonęłam ich całkiem sporo. Dzisiaj chcę się z Wami seriami kradnącymi serduszko. Ostrzegam – nie byłam w stanie się oderwać a objętość nie była mi straszna! 

 

Podzieleni 

Kiedy w Polsce głośno było o aborcji, ja natknęłam się na tę książkę. Czy możliwa jest aborcja po urodzeniu dziecka? Jasne, nazywa się podzieleniem i dzięki niej wielu ludzi ma nową twarz, szyję czy inne komponenty ciała. Brzmi strasznie? A gdyby to Ciebie chcieli podzielić? Poddałabyś się czy walczyła z całych sił z chorym układem? A może pomagałabyś innym i stworzyła ruch oporu przeciwko podzieleniu? Z niecierpliwością czekam na tom trzeci, bo zarówno Podzieleni jak i Rozdarci wzbudzili we mnie masę emocji!

Co ze mnie zostało

pierwsza część cyklu Kroniki Hybrydy (niestety, na razie nie wydano w Polsce reszty książek, po angielsku też dość trudno zdobyć). Świetna opowieść o dwóch duszach zamieszkałych w jednym ciele, z której, zgodnie z prawem, przeżyć może tylko jedna. Co jeśli żadna nie będzie chciała się poddać? Trochę przypomina to złożoność naszego charakteru – z jednej strony tak, z drugiej inaczej. Czy hybryda ma prawo żyć? Jest psycholem, którego trzeba pozbawić jednej z dusz? A może to normalny człowiek, jak Ty czy ja i powinno się dać im żyć? A może to faktycznie dewiacja, którą powinno się wyplenić? Kto przetrwa – Addie czy Eva?

 

 

Silos

Całą serię czyta się lekko (po kolei: Silos, Zmiana, Pył), ale jest dość wiele podobieństw do cyklu Metro. Trzeba przyznać, że  jest kilka elementów, które mnie przyciągnęły. W sumie to chyba nie da się stworzyć futurystycznej wizji, która nie kojarzyłaby się z czymś już przeczytanym, prawda?

Silosy, znane nam z funkcji magazynowej, są domem i jedynym światem dla szczęśliwców, którzy przeżyli zagładę. Co ciekawe, silosy są wpuszczone w ziemię i wyposażone w różne innowacyjne rozwiązania technologiczne. To wszystko  sprawia, że zaczyna się mieć podejrzenia co do celu ich powstania. Co jakiś czas jeden z mieszkańców łamie prawo Silosu i za karę trafia na “czyszczenie”. Już samo prawo obowiązujące tubylców powoduje wzburzenie, a co dopiero ich wygnanie na powierzchnię pełną toksyn, by wyczyścili ekran ukazujący  pozostałości dawnego świata.

W tym dzikim środowisku rodzi się i dojrzewa Jules, która pewnego dnia zostaje skazana na czyszczenie. Czy ono się odbędzie? Kto i po co zbudował Silos? Czy jest on jedyny? A może jest ich więcej? Co stało się z Ziemią? Czy istnieje jeszcze jakieś życie? Te i inne pytania najdą Was w trakcie czytania i na pewno znajdziecie na nie odpowiedzi, w końcu to całe trzy tomy wspaniałej przygody!

 

Metro 2033

to seria, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Odnoszę wrażenie, że jest baaardzo wzorowana na jednej z gier komputerowych, ale nie stało to na przeszkodzie, by przeczytać całą serię (Metro 2033, Metro 2034 i Metro 2035). Zastanawiam się tylko, czy jestem jedyną osobą, która po przeczytaniu tej serii odczuwa lekki niepokój w metrze i zastanawia się nad jego układem i ewentualną drogą ucieczki?

 

 

Możliwe, że te książki już widzieliście na moim instagramie 🙂

Cykle Podzieleni i  Silos oraz książkę Co ze mnie zostało znajdziecie w ofercie wydawnictwa Papierowy Księżyc.

 

 

Post powstał we współpracy z Papierowym Księżycem.

 

Martyna Tadrowska - wulkan energii. Kocham alpaki, uczę hiszpańskiego i robię za korpobiurwę z HRów :) Mocno mnie nosi, chcę spróbować ile się da i co chwilę wymyślam coś nowego. Zapnij pasy i czytaj mnie tutaj i oglądaj na yt. Co sobie będziesz żałować :)
Posts created 155

6 thoughts on “4 świetne serie, które przeniosą Cię w inny świat

  1. Generalnie nie przepadam za sci-fi i postapokaliptycznymi wizjami, niemniej jednak zaciekawiła mnie seria “Podzieleni”, bo porusza temat, który rzadko pojawia się w literaturze, a historia zapowiada się oryginalnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top