Jak wyglądają święta w Hiszpanii?

Dla kochających Hiszpanię i tych zaciekawionych tradycjami świątecznymi powstał ten specjalny wpis. Oto przed Wami hiszpańskie tradycje świąteczne!

¡Feliz Navidad!

Tak, Navidad to Święta Bożego Narodzenia i w Hiszpanii trwają aż do styczniowego święta Trzech Króli. Podobnie jak Polacy, Hiszpanie również ubierają choinki. Świąteczne drzewko stroi się 8 grudnia, czyli w święto Niepokalanego Poczęcia Maryi.

Dla mnie jednak najciekawszym zwyczajem jest tworzenie szopek betlejemskich (el belén), które potrafią niekiedy zająć cały pokój! Całe to zjawisko ma bardzo wdzięczną nazwę (belenismo) i przyciąga uwagę wielu osób z całego świata – przyznaj, że chętnie zobaczyłabyś ogromną szopkę wielkości mieszkania, prawda? 

 

La nochebuena, czyli wigilia

Wigilia obchodzona jest podobnie jak w Polsce, a jej nazwa zadziwia wielu moich kursantów, bo jak to, wigilia to dobra noc? Tak, dlaczego nie. A jak ma być dobra, to muszą być słodycze! I tutaj, z okazji świąt Hiszpanie mają, w zależności od regionu nie tylko turrón (rodzaj nugata), lecz także los polvorones (ciasteczka migdałowe), Pastelito de Gloria, la peladilla, Pan de Cádiz, la sopa de almendras, el alfajor. Do tego dodajmy suszone owoce i migdały w wielu postaciach (występują w bardzo wielu wymienionych słodyczach). Robi się słodko, prawda? 

 

Swoją drogą – udało mi się zrobić turrón de Jijona i jest naprawdę świetny, fotogeniczny i szybko się go robi – chcecie przepis?

La nochevieja – stara noc, stary rok

Bardzo podoba mi się zwyczaj zjadania 12 winogronek (las uvas) w rytm uderzeń zegara (las campanadas) o północy. Podobno ten, kto zdąży zjeść je wszystkie będzie cieszył się szczęściem przez cały kolejny rok. Sprawdziłam, ze zwykłymi winogronami jest to niezłe wyzwanie, lecz także ogrom śmiechu i zabawy. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne, małe winogronka z puszki (w Wielkiej Brytanii ich nie widziałam). Podobnie jak my, Hiszpanie witają Nowy Rok winem musującym (la cava) lub szampanem (el champán). 

Tres Reyes Magos

Trzej Królowie przynoszą prezenty! Ale tylko grzecznym dzieciom, w dodatku cierpliwym, bo przychodzą dopiero 6 stycznia) A podobno niektórzy mają tyle szczęścia, że odwiedza ich i Święty Mikołaj (Papá Noel) i Trzej Królowie. Tyle dobroci!

Jeśli będziesz grzeczna dostaniesz prezent

https://www.instagram.com/p/BcX8jQxDpmM/?taken-by=sonrisastudiopl

 

a jeśli nie, czeka Cię słodki węgiel (to tak naprawdę cukierek)

https://www.instagram.com/p/BciZlJZjWgm/?taken-by=sonrisastudiopl

Za kilka dni święta – wprowadź się w odpowiedni nastrój dzięki hiszpańskim kolędom (los villancicos), które znajdziesz na mojej świątecznej playliście.

Do końca miesiąca na fanpage Sonrisa Studio i instagramie możecie znaleźć  hiszpańskie słówka związane z Bożym Narodzeniem, a jeszcze przed nowym rokiem zrobimy quiz na grupie dla uczących się hiszpańskiego. 

 

Jeśli interesuje Cię jak wyglądają święta we Włoszech zajrzyj do Pauliny z Po prostu włoski – to właśnie dzięki połączeniu naszych sił mogłaś dzisiaj przeczytać o tradycjach w Hiszpanii 🙂

Martyna Tadrowska - wulkan energii. Kocham alpaki, uczę hiszpańskiego i robię za korpobiurwę z HRów :) Mocno mnie nosi, chcę spróbować ile się da i co chwilę wymyślam coś nowego. Zapnij pasy i czytaj mnie tutaj i oglądaj na yt. Co sobie będziesz żałować :)
Posts created 155

3 thoughts on “Jak wyglądają święta w Hiszpanii?

  1. Tak, chcemy przepis na turron! Rety, słodyczowa wiligia – coś wspaniałego 😀

    Pomysł z winogronkami fantastyczny. Piękna i sympatyczna tradycja, której z przyjemnością bym doświadczyła 🙂

    Fajnie, że gdzieś jeszcze świętuje się trochę dłużej (aczkolwiek prezenty dopiero w styczniu – whyyy? :))). W Anglii czy Stanach święta trwają krócej, prawda?

    1. Tak szczerze to w UK 26.12 ludzie do sklepu biegną bo zaczyna się wyprzedaż ?Za to 25.12 wszystko zamknięte i nawet autobusy nie jeżdżą ? Hiszpanie oprócz słodyczy jedzą też krewetki i inne takie, ale sama wiesz, co dla mnie jest najważniejsze ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top