Jak zacząć pracę jako nauczyciel w UK?

Wielu ludzi pyta mnie, co ja właściwie w życiu robię. I chociaż obecnie skupiłam się głównie na własnej działalności gospodarczej, to jeszcze zdarza mi się pracować w publicznych szkołach w Wielkiej Brytanii. Jak to zrobić? Jak zostać nauczycielem w UK?

Wersja mówiona

Jeśli zamiast czytać wolisz oglądać, zapraszam Cię na filmik, z którego wszystkiego się dowiesz 🙂 W opisie filmu znajdziesz odnośniki, by móc bez problemu odnaleźć czym jest i jak wygląda praca jako nauczyciel w agencji w Wielkiej Brytanii.

Jak zacząć?

Od początku, czyli to, czego potrzebujesz, by zacząć jakąkolwiek pracę w Wielkiej Brytanii:

  • potrzebujesz adresu, bez niego nie założysz konta w banku ani nie dostaniesz NIN, bez którego nie możesz legalnie pracować w UK
  • wyrabiasz NIN – w tym celu musisz umówić się na wizytę w job centre. W trakcie wizyty padną podstawowe pytania, ale jeśli potrzebujesz, możesz otrzymać wsparcie tłumacza. Jeśli jednak potrzebujesz do tak prostego spotkania tłumacza uwierz mi, praca w szkole może być dla Ciebie zbyt trudna.
  • musisz mieć ważny dowód osobisty lub paszport

Następnie szukasz agencji dla nauczycieli w Twoim mieście i właściwie już możesz zacząć starania o pracę. Piszesz CV (uwaga! Trochę się różni od naszego), wysyłasz i czekasz na odpowiedź. Dobrze jest dzwonić i przypominać się co jakiś czas jeśli nie otrzymasz żadnej informacji w przeciągu dwóch tygodni.

W agencji wypełnisz papiery i zapytają Cię o DBS, o który możesz aplikować z ich pomocą. Jest to nic innego jak zaświadczenie o niekaralności. Mój papier kosztował 44 funty i dzięki niemu mogę uczyć zarówno dzieci jak i dorosłych. Podanie o wydanie tego zaświadczenia składa się raz, a jeśli wybierzesz opcję odnawiania DBS co roku ściągnie Ci automatycznie z konta 13 czy 14 funtów za przedłużenie jego ważności. Zaświadczenia o niekaralności z Polski są niepotrzebne, ale legenda mówi, że mogą się przydać (koszt to mniej niż 40 zł, dostępne od ręki). 

QTS to dokument poświadczający uprawnienia do nauczania w Wielkiej Brytanii. Jeśli jesteś nauczycielem (dyplom ukończenia NKJO lub filologii jeśli masz uprawnienia do nauczania) wypełniasz formularz na stronie i po minimum miesiącu dostajesz swój numer – jeśli dobrze opiszesz wszystkie skany jak ja to po miesiącu masz uprawnienia. Ktoś to musi sprawdzić, więc pomyśl o tym, by ściśle przestrzegać instrukcji, to przyspieszy całą procedurę. Bez QTS możesz pracować jako asystent nauczyciela albo cover supervisor, ale stawka jest niższa niż gdy masz status nauczyciela.

Referencje- Brytyjczycy lubią referencje, dlatego w dokumentach jest miejsce na podanie osób do kontaktu z dwóch ostatnich miejsc pracy. Najlepiej, by były związane z nauczaniem, ale wolontariat też się liczy 🙂

Ile kosztuje dołączenie do agencji dla nauczycieli?

Nic, agencje rekrutują nauczycieli bez opłat. Nic nie płacisz, bo agencja za Ciebie i tak dostanie pieniądze gdy tylko zaczniesz pracę. Nie daj się więc wkręcić, jedynym kosztem jaki ponosisz jest koszt wyrobienia DBS.

A, zapomniałabym! Na pierwszym spotkaniu zrobiono mi zdjęcie w czerwonym golfie. Jakbym wiedziała to pewnie poszłabym w koszuli, ale nie ma tego złego- widać mnie w papierach i systemie z daleka, może dlatego tak chętnie mnie brali do pracy?

UWAGA NA OSZUSTÓW!  Nie daj się nabrać na jakieś kursy dla teaching assistant – jeśli masz uprawnienia do nauczania w Polsce to i w UK je dostaniesz, wystarczy tylko wysłać dokumenty, a na wielu portalach próbują “złapać” niedoświadczone osoby i “wcisnąć” im kursy za kilka stów.

Zapisałam się, co dalej?

Czekaj. Albo dzwoń, najlepiej przypominaj się, nawet codziennie. Takich jak Ty mają setki, a nawet tysiące. Musisz pokazać, że Ci zależy, potem się wykazać a potem będą się o Ciebie zabijać 😉

Możesz pracować codziennie albo w wybrane dni, mogą Cię “rezerwować” z wyprzedzeniem albo poprosić o tzw. “stand by”, co oznacza, że może zadzwonią rano a może nie. U mnie po jakimś czasie próbowania w różnych szkołach skończyło się propozycją pracy na stałe w jednej z nich. Ale to już inna historia…

Kiedy dostanę wypłatę?

Zwykle co tydzień, ale musisz zapoznać się z systemem rozliczeń, jaki panuje w danej agencji i szkole. Najlepiej pytać o to konkretnego konsultanta, bo czasami “timesheet”, czyli arkusz godzin  jest online a czasami musisz go wydrukować, wypełnić i uzyskać podpis i pieczątkę szkoły. Po rozliczeniu danego tygodnia w kolejny piątek pieniądze powinny znaleźć się na koncie. Jeśli tak się nie stanie – dzwonisz do skutku.

Masz pytania?

Śmiało możesz je zadać w komentarzu lub pod filmem (a może już padła w nim odpowiedź) a jeśli tylko będę mogła to podpowiem 🙂

Martyna Tadrowska - wulkan energii. Kocha alpaki, uczy hiszpańskiego i przeżywa właśnie kolejną życiową przygodę w Wielkiej Brytanii. W wolnym czasie sama nie wie co ze sobą zrobić bo co chwilę namalowuje jej się coś nowego i ją "nosi".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *