Jak zacząć pracę jako nauczyciel w UK?

Wielu ludzi pyta mnie, co ja właściwie w życiu robię. I chociaż obecnie skupiłam się głównie na własnej działalności gospodarczej, to jeszcze zdarza mi się pracować w publicznych szkołach w Wielkiej Brytanii. Jak to zrobić? Jak zostać nauczycielem w UK?

Wersja mówiona

Jeśli zamiast czytać wolisz oglądać, zapraszam Cię na filmik, z którego wszystkiego się dowiesz 🙂 W opisie filmu znajdziesz odnośniki, by móc bez problemu odnaleźć czym jest i jak wygląda praca jako nauczyciel w agencji w Wielkiej Brytanii.

Jak zacząć?

Od początku, czyli to, czego potrzebujesz, by zacząć jakąkolwiek pracę w Wielkiej Brytanii:

 • potrzebujesz adresu, bez niego nie założysz konta w banku ani nie dostaniesz NIN, bez którego nie możesz legalnie pracować w UK
 • wyrabiasz NIN – w tym celu musisz umówić się na wizytę w job centre. W trakcie wizyty padną podstawowe pytania, ale jeśli potrzebujesz, możesz otrzymać wsparcie tłumacza. Jeśli jednak potrzebujesz do tak prostego spotkania tłumacza uwierz mi, praca w szkole może być dla Ciebie zbyt trudna.
 • musisz mieć ważny dowód osobisty lub paszport

Następnie szukasz agencji dla nauczycieli w Twoim mieście i właściwie już możesz zacząć starania o pracę. Piszesz CV (uwaga! Trochę się różni od naszego), wysyłasz i czekasz na odpowiedź. Dobrze jest dzwonić i przypominać się co jakiś czas jeśli nie otrzymasz żadnej informacji w przeciągu dwóch tygodni.

W agencji wypełnisz papiery i zapytają Cię o DBS, o który możesz aplikować z ich pomocą. Jest to nic innego jak zaświadczenie o niekaralności. Mój papier kosztował 44 funty i dzięki niemu mogę uczyć zarówno dzieci jak i dorosłych. Podanie o wydanie tego zaświadczenia składa się raz, a jeśli wybierzesz opcję odnawiania DBS co roku ściągnie Ci automatycznie z konta 13 czy 14 funtów za przedłużenie jego ważności. Zaświadczenia o niekaralności z Polski są niepotrzebne, ale legenda mówi, że mogą się przydać (koszt to mniej niż 40 zł, dostępne od ręki). 

QTS to dokument poświadczający uprawnienia do nauczania w Wielkiej Brytanii. Jeśli jesteś nauczycielem (dyplom ukończenia NKJO lub filologii jeśli masz uprawnienia do nauczania) wypełniasz formularz na stronie i po minimum miesiącu dostajesz swój numer – jeśli dobrze opiszesz wszystkie skany jak ja to po miesiącu masz uprawnienia. Ktoś to musi sprawdzić, więc pomyśl o tym, by ściśle przestrzegać instrukcji, to przyspieszy całą procedurę. Bez QTS możesz pracować jako asystent nauczyciela albo cover supervisor, ale stawka jest niższa niż gdy masz status nauczyciela.

Referencje- Brytyjczycy lubią referencje, dlatego w dokumentach jest miejsce na podanie osób do kontaktu z dwóch ostatnich miejsc pracy. Najlepiej, by były związane z nauczaniem, ale wolontariat też się liczy 🙂

Ile kosztuje dołączenie do agencji dla nauczycieli?

Nic, agencje rekrutują nauczycieli bez opłat. Nic nie płacisz, bo agencja za Ciebie i tak dostanie pieniądze gdy tylko zaczniesz pracę. Nie daj się więc wkręcić, jedynym kosztem jaki ponosisz jest koszt wyrobienia DBS.

A, zapomniałabym! Na pierwszym spotkaniu zrobiono mi zdjęcie w czerwonym golfie. Jakbym wiedziała to pewnie poszłabym w koszuli, ale nie ma tego złego- widać mnie w papierach i systemie z daleka, może dlatego tak chętnie mnie brali do pracy?

UWAGA NA OSZUSTÓW!  Nie daj się nabrać na jakieś kursy dla teaching assistant – jeśli masz uprawnienia do nauczania w Polsce to i w UK je dostaniesz, wystarczy tylko wysłać dokumenty, a na wielu portalach próbują “złapać” niedoświadczone osoby i “wcisnąć” im kursy za kilka stów.

Zapisałam się, co dalej?

Czekaj. Albo dzwoń, najlepiej przypominaj się, nawet codziennie. Takich jak Ty mają setki, a nawet tysiące. Musisz pokazać, że Ci zależy, potem się wykazać a potem będą się o Ciebie zabijać 😉

Możesz pracować codziennie albo w wybrane dni, mogą Cię “rezerwować” z wyprzedzeniem albo poprosić o tzw. “stand by”, co oznacza, że może zadzwonią rano a może nie. U mnie po jakimś czasie próbowania w różnych szkołach skończyło się propozycją pracy na stałe w jednej z nich. Ale to już inna historia…

Kiedy dostanę wypłatę?

Zwykle co tydzień, ale musisz zapoznać się z systemem rozliczeń, jaki panuje w danej agencji i szkole. Najlepiej pytać o to konkretnego konsultanta, bo czasami “timesheet”, czyli arkusz godzin  jest online a czasami musisz go wydrukować, wypełnić i uzyskać podpis i pieczątkę szkoły. Po rozliczeniu danego tygodnia w kolejny piątek pieniądze powinny znaleźć się na koncie. Jeśli tak się nie stanie – dzwonisz do skutku.

Masz pytania?

Śmiało możesz je zadać w komentarzu lub pod filmem (a może już padła w nim odpowiedź) a jeśli tylko będę mogła to podpowiem 🙂

Martyna Tadrowska - wulkan energii. Kocha alpaki, uczy hiszpańskiego i przeżywa właśnie kolejną życiową przygodę w Wielkiej Brytanii. W wolnym czasie sama nie wie co ze sobą zrobić bo co chwilę namalowuje jej się coś nowego i ją "nosi".

4 Comments

 1. aneta
  10 lipca 2019

  Witam
  Staram się pomóc znajomej, która słabo umówi po angielsku ale dostała pracę w przedszkolu. Dziewczyna potrzebuje informacji jakie dokumenty powinna tworzyć do pracy, czy plan wychowawczy, edukacyjny jest potrzebny? Proszę o pomocne strony z gotowymi wzorami by ona się miała na czym wzorować. Szukam tego od dłuższego czasu ale najpierw muszę wiedzieć czego szukać. pozdrawiam aneta

  Odpowiedz
  1. iTysia
   16 lipca 2019

   Hej, wszystkie takie informacje powinna dostać ze szkoły, w której pracuje 🙂 Ja przygotowywałam rozkład materiału dla każdej klasy i tyle, więc nie jestem w stanie pomóc

   Odpowiedz
 2. Ania
  25 maja 2020

  Cześć,

  czy wymagane jest posiadanie tłumaczenia suplementów do dyplomów otrzymanych na polskich uczelniach, czy samo tłumaczenie przysięgłe dyplomów wystarczy?

  Dziękuję i pozdrawiam!

  Odpowiedz
  1. iTysia
   26 maja 2020

   Zależy co masz w suplemencie, chyba lepiej przetłumaczyć razem z suplementem 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *