Czy warto studiować administrację?

Nie wiem czym się kierowałam wybierając administrację jako swój kierunek studiów. Może zamiłowaniem do prawa i papierów? A może wydawał mi się banalny? Tak czy inaczej decyzja raz podjęta nie została przeze mnie zmieniona. Dlaczego warto studiować administrację? 

 Miejsce

W moim umyśle nie narodziła się idea wyprowadzki z miasta rodzinnego. Czułam, że tu zostanę na czas studiów i będę dalej działać. Tak też zrobiłam.  Nie wpadłam na to, że mój wydział będzie na totalnym wygwizdowie, dalej już tylko slumsy i Toruń. No cóż. Chciałam zwiać stamtąd szybciej niż dotarłam a zostałam na 5 lat!

Wybór 

Jeśli chodzi o wybór kierunku studiów – nigdy nie jest on łatwy. W ogóle co to za pomysł, by w tak dziwnym momencie decydować co studiować? Nieważne, żaden z kierunków nie był dla mnie tak interesujący, by błagać o przyjęcie. Ostatecznie kandydowałam na dziennikarstwo i komunikację społeczną, tzw. dziks, stosunki międzynarodowe i administrację. Dostałam się na wszystkie, więc pomysł “gdzie się dostanę tam pójdę” okazał się nietrafiony. Metodą eliminacji (przecież dziennikarstwo mam w praktyce w redakcji a na stosunkach uczą się o małych wysepkach i nie ma tu kontynuacji na magisterskich) została administracja.

Zajęcia

Jeśli zastanawiasz się czy administracja to kierunek dla ciebie – przejrzyj siatki godzin dydaktycznych, sylabusy i inne dostępne “plany zajęć”. Nie kieruj się sylwetką absolwenta! To ma przyciągać i z tego co widzę, przyciąga. Na przestrzeni pięciu lat miałam dwa razy prawo spółek (a już po pierwszym zakończeniu przygody spaliłam kodeks = musiałam kupić nowy), ponieważ zmieniły się siatki godzin, ale nie da się chyba tego uniknąć. Wiadomo, że nie wszystkie zajęcia są ciekawe (wiele z nich nie jest) ani nie uznasz ich za warte uwagi. Warto jednak odnaleźć chociaż jeden blok przedmiotowy który nas interesuje.
W moim przypadku specjalność wybierało się na studiach magisterskich i tak oto ukończyłam bezpieczeństwo publiczne, które w teorii miało przewidzianych wiele ciekawych zajęć. Na szczęście znalazło się kilku wykładowców dla których warto było przyjść posłuchać 🙂

Wymagania

Co roku są inne progi przyjmowania studentów, musisz sprawdzić na stronie uczelni. Jeśli chodzi o dalsze wymagania – dużo zależy od wykładowcy. Niektórzy męczą aż wystękasz swoje, inni odpuszczają, jeszcze inni pojawiają się na początku zajęć i pod koniec semestru by wpisać oceny. Uroki studiowania 😉 Jeśli jednak zastanawiasz się nad prawem i wahasz się czy prawo czy administracja zdradzę ci coś o czym nie wiedziałam – na administracji też jest dużo historii. Administracja to takie trochę okrojone prawo, tzn. wkuwasz i nic z tego nie masz, bo możesz być administratywistą, albo, jak to bezczelnie się nazywa “biurwą”.

Zaplecze

Musisz mieć gdzie mieszkać, co jeść i w co się ubrać, to oczywiste. Oprócz tego potrzebujesz czegoś do notowania (na ten temat będę pisać osobno) i kodeksów. Niektórzy wykładowcy wymagają posiadania książek, jednak podpytaj ludzi z trzeciego roku czy są jakieś potrzebne. Dlaczego? Studenci drugiego roku też byli zahukanymi pierwszakami i im książki sprzedano. Logiczne zatem, że chcą je wcisnąć świeżakom. Doskonale wiedzą, że książka jest zbędna, ale odzyskają kasę na piwo 😉

 

Ratunku, nie chcę!

Tak, są momenty gdy się nie chce. Po prostu paruje mózg, ciało odmawia posłuszeństwa i trzeba zwolnić. Co pomaga? Stypendium. Obecnie nie musisz mieć średniej 5.0, wystarczy być aktywnym, znaleźć swoje poletko do działania poza studiami. U mnie było to koło naukowe, konferencje, projekty z biurem współpracy międzynarodowej, opieka nad Erasmusami, referaty, wolontariat w Projektorze, radio uniwersyteckie czy samorząd przez chwilę. Gdzieś tam wieczorami dłubałam pseudodziennikarskie teksty. O nudzie nie było mowy. Nawet jeśli teraz nie masz pomysłu na siebie – spokojnie, pomysły przychodzą same.

Co po administracji? 

Uczelnie będą cię przekonywać, że każda praca biurowa jest dla ciebie, wszystko umiesz i jesteś super. Możliwe. Jakąś wiedzę na pewno mam, prawo zastosować umiem, ale że jednak to nie moja bajka – kończę zupełnie inny kierunek. Widzę jednak, że mało jest osób pracujących w zawodzie (jak po większości kierunków), jednak wszystko zależy od nas – jeśli nie przebąblujemy czasu studiów zauważymy plusy, chociaż nie wyobrażam sobie tylko studiować. A zaraz po obronie można spalić notatki i kodeksy klik 🙂
Martyna Tadrowska - wulkan energii. Kocha alpaki, uczy hiszpańskiego i przeżywa właśnie kolejną życiową przygodę w Wielkiej Brytanii. W wolnym czasie sama nie wie co ze sobą zrobić bo co chwilę namalowuje jej się coś nowego i ją "nosi".

26 Comments

 1. hard-big-hand
  22 maja 2015

  Też skończyłam administrację i pracuję w zawodzie, ale z chęcią bym zmieniła pracę,mam kontakt z osobami, które niby nie przebąblowały studiów a są w tym samym miejscu co ja. Z chęcią bym zmieniła pracę na zupełnie inną. A notatki też wywaliłam.

  Odpowiedz
 2. Kosmetyczna Obsesja
  22 maja 2015

  Studiuję prawo, czyli poniekąd kierunek pokrewny. Po trzecim roku mam ochotę wszystko rzucić, bo zarzucają nas taką ilością rzeczy, dodatkowo ograniczając godziny zajęć że do zawodu musze się całokowcie przygotować sama.

  Odpowiedz
 3. Adorosa
  22 maja 2015

  W administracji myląca jest nazwa. To nie jest kierunek dający zawód, ale mnóstwo użytecznej, życiowej wiedzy, która przyda się tak naprawdę niezależnie od tego, co absolwent będzie robił w życiu. I pod tym względem jest to świetny wybór. Ale jeżeli ktoś nie ma pomysłu na siebie lub pleców, a liczy na ciepłą dobrze płatną posadkę w jakimś urzędzie, to może się mocno rozczarować.

  Odpowiedz
 4. hard-big-hand
  24 maja 2015

  Ale ja dobrze wiedziałam że te studia nie dają zawodu. Wiedzy dały dużo z wielu dziedzin, bo z prawa, socjologii, zarządzania, ekonomii czyli wszystkiego co mnie interesowało. Bez pleców można znajść pracę, ale nie będzie ona dobrze płatna – chyba że się ma szczęście 🙂

  Odpowiedz
 5. księżycowa róża
  26 maja 2015

  Moim zdaniem wybieranie co chce się studiować w wieku 19 lat to za wcześnie. Nigdy nie wybrałabym się na administrację, bo ciężko po niej znaleźć pracę

  Odpowiedz
 6. Student Prawa
  26 listopada 2015

  Kodeksy, sylabusy, podręczniki, teksty ustaw, kazusy – to nieodłączne elementy studenta prawa czy administracji. Według mnie, trzeba to po prostu lubić i dobrze się czuć pomiędzy stertą notatek do nauki. Jeżeli ktoś wybiera jeden z tych kierunków bez większego przekonania – może się rozczarować.

  Odpowiedz
 7. Robert
  17 grudnia 2015

  Nie wolno patrzeć na studia przez pryzmat "czy jest praca po takim kierunku" ponieważ jeśli ktoś lubi to co studiuje, rozwija się w tym kierunku z własnej woli, zdobywa dodatkową wiedzę, próbuje zdobyć doświadczenie już przed skończeniem studiów to znajdzie pracę nawet po turystyce i pokrewnych kierunkach. Jeśli ktoś idzie na studia tylko po to żeby zdać bo słyszał, że po tym kierunku znajdzie pracę to może się rozczarować i jednak tej pracy nie znaleźć bo pracę dostaną Ci którzy poszli na dany kierunek z pasji, a nie przymusu. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 8. iTysia
  17 grudnia 2015

  Jest różnica między folderami a rzeczywistością 🙂 Poza tym preferencje też się zmieniają, możesz uważać, że lubisz banany, bo ładnie wyglądają, ale jak się przejesz może się okazać, że jednak wolisz gruszki… 🙂 Robię to co lubię, więc jest ok, ale nie każdy ma taką możliwość 🙂

  Odpowiedz
 9. Anonimowy
  22 grudnia 2015

  Fakt, jest różnica miedzy folderami a rzeczywistością, ale trzeba dobrze sprawdzić szkołę zanim się do niej pójdzie i tyle. Nie żyjemy w próżni, są absolwenci, są fora, można dotrzeć do ludzi i popytać. Ja stoję na stanowisku, że warto studiować w ogóle i warto studiować administrację, ale w porządnej szkole rzecz jasna, a nie szkole-krzaku. Ja swój wybór dobrze sprawdziłam. Oto on: wsge. Po czasie mogę powiedzieć tylko, że nie żałuję, studia są ciekawe, ja się rozwijam, wiem, że chciałabym pracować w zawodzie. Gdzie mnie los poniesie nie wiadomo, ale liczę, że jednak skończę w administracji 🙂

  Odpowiedz
 10. iTysia
  22 grudnia 2015

  Odnalazłam inną pasję, czuję, że mogę pomóc wielu osobom, więc administracja jest jedynie alternatywą, gdyby coś poszło nie tak, jak zakładam. Na tyyyle zajęć, ile miałam jedynie kilka rozbudziło we mnie ogień ciekawości – może to wina sposobu prowadzenia zajęć a może jednak prawo spółek nie jara mnie wystarczająco, by podążać tą drogą? Nie żałuję – przez te lata zrobiłam tak wiele i poznałam tylu ludzi, że mogłabym kilka osób obdarować doświadczeniem. Szczerze mówiąc brakuje mi tego pędu między uczelniami, konferencji i kół naukowych. Zamiast tego mam inne zajęcia, które pochłaniają mnie na co dzień a studia pozostały miłym wspomnieniem (z kilkoma rysami 🙂 )
  PS Nigdy nie pomyślałam o szkole- krzaku, moim zdaniem zarówno mój uniwerek jak i NKJ były porządne 🙂

  Odpowiedz
 11. Majka
  27 kwietnia 2016

  Cieszę się, że jesteś zadowolona z wyboru! 🙂 Ja również studiuję administrację i nie zmieniłabym tego kierunku na żaden inny!

  Odpowiedz
 12. Monika
  14 września 2016

  Wybrałam się na administrację sądową na AP w Częstochowie, w tym roku zaczynam, więc zobaczymy. Trochę jest stres, nowe otoczenie, nowi ludzie… ale damy radę 😀

  Odpowiedz
 13. Ewa
  20 grudnia 2016

  Ja również zastanawiałam się nad administracją ale ostatecznie zdecydowałam się na prawo ponieważ daje mi zdecydowanie większe możliwości.

  Odpowiedz
 14. iTysia
  20 grudnia 2016

  Zależy czego szukasz, ja przez moment myślałam o prawie, ale cieszę się, że zdecydowałam inaczej 🙂

  Odpowiedz
 15. TakaJa~CzarnaKretka
  20 lutego 2017

  Również skończyłam administrację:) Przez 5 lat pracowałam w zawodzie i te lata uświadomiły mi, że papierkowa robota to jednak nie dla mnie!!

  Odpowiedz
 16. iTysia
  20 lutego 2017

  Zawsze można zmienić drogę, prawda? 🙂 Sporo nas po administracji 🙂

  Odpowiedz
 17. Dominika
  10 kwietnia 2017

  Nie wiem dlaczego ale sporo osób w trakcie studiów rezygnuje ze studiowania administracji, tak było u mnie na roku. Ja dotrwałam do końca i jestem zadowolona 🙂

  Odpowiedz
 18. Kasia
  20 kwietnia 2017

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  Odpowiedz
 19. Anonimowy
  14 czerwca 2017

  jak najbardziej 🙂

  Odpowiedz
 20. Marysia
  30 sierpnia 2017

  Dziękuję za artykuł! Warto poznać zdanie osoby, która ma doświadczenie na takich studiach. Ja jednak spróbuję, co mi szkodzi! Wybrałam administrację na uczelni wsb- ktoś ma z nią doświadczenia? Jak z poziomem nauczania?

  Odpowiedz
  1. iTysia
   3 września 2017

   Kilku znajomych tam studiowało, ale też zależy od miasta, bo kadra jest inna i się zmienia. Dobrze byłoby sprawdzić kto jakie zajęcia będzie prowadził. Może popytaj na fb czy forum wydziałowym? 🙂

   Odpowiedz
 21. Paweł
  14 stycznia 2018

  Witam, jeżeli chodzi o drugi stopień to mogę polecić wam administracje. Uważam, że można się wiele nauczyć, przede wszystkim praktycznej wiedzy. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 22. Ada
  28 stycznia 2018

  Ja zamiast iść na studia na administracje, wybrałam szkołę policealną dla dorosłych i kierunek technika administracji. Jestem bardzo zadowolona z tego wyboru, bo mam teraz całkiem nieźle płatną pracę w firmie ubezpieczeniowej.

  Odpowiedz
  1. iTysia
   31 stycznia 2018

   Studia to nie to samo co szkoła średnia, ale bardzo się cieszę, że znalazłaś dobrze płatną pracę 🙂 Oby się układało jak sobie wymarzyłaś, trzymam kciuki 🙂

   Odpowiedz
 23. Paulina
  29 lipca 2018

  O kurczę…A ja teraz zaczynam licencjat z administracji bo mam więcej ofert pracy niż po 5ciu latach studiów z pedagogiki. Generalnie z papierami i wkuwaniem mam do czynienia przez 8lat ale jestem w takim momencie swojego życia, że przestała mnie interesować praca w szkole mimo że jeszcze 5lat temu dawała mi dużo satysfakcji. Znajomości są wszędzie potrzebne ale myślę, że nie tylko one. Jak ktoś naprawdę się zna na tym co będzie robił to wykaże się na komisji i kiedyś się uda. W szkole z pracą jest chyba najgorzej że wszystkich zawodów. Mam nadzieję że teraz też dam radę skonczyc chociaz 3lata nowego kierunku. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. iTysia
   30 lipca 2018

   A nie myślałaś o podyplomowych / magisterskich uzupełniających z administracji? Zależy jakiej pracy (i za jakie wynagrodzenie) szukasz 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *