Hiszpański w domowym zaciszu - 6 kroków do sukcesu

Chcesz się nauczyć hiszpańskiego ale niezbyt wiesz od czego zacząć? W sieci jest bardzo wiele materiałów, które umożliwią Ci nie tylko naukę od zera, lecz także szlifowanie hiszpańskiego na każdym poziomie zaawansowania. Podam Ci kilka najlepszych miejsc do samodzielnej nauki hiszpańskiego w domowym zaciszu.
Na pewno łatwiej byłoby Ci pracować z nauczycielem, który dopasuje materiały do Twoich umiejętności i potrzeb. Jeśli jednak chcesz się uczyć hiszpańskiego samodzielnie musisz uwierzyć, że dasz radę. 

Zacznijmy od tego, że musisz się otoczyć językiem. Jak to zrobić? Było o tym tutaj (koniecznie zajrzyj, bo znajdziesz tam pełno linków). Oglądaj seriale po hiszpańsku (tu i tu masz całe listy, na pewno znajdziesz coś ciekawego), oglądaj filmy po hiszpańsku (tu znajdziesz te ciekawsze). Czytaj wiadomości po hiszpańsku (practica español, el país, el mundo), znajdź coś ciekawego w hiszpańskiej telewizji i posłuchaj od czasu do czasu radia

Podcasty po hiszpańsku Jeśli chodzi o podcasty to kiedyś słuchałam Notes in Spanish, ale polecam przyjrzeć się takim stronom jak Audio Lingua, LengaliaProfe de ELE (przy okazji na obu stronach znajdziecie też inne materiały do nauki hiszpańskiego), Spanish Podcast. Nadal niezmiennie uwielbiam El Palabrero, znajdziecie go (wraz z masą innych) na stronie podcastów z hiszpańskiego radiaJak się uczyć hiszpańskiego w domu? 


Pamiętaj, że ważne jest rozwijanie wszystkich umiejętności, tzn. pisania, słuchania, mówienia i czytania. Uczysz się języka by móc się komunikować, więc gdzieś ta komunikacja musi zajść. Jeśli nie chcesz angażować nauczyciela w ten proces spróbuj wykorzystać takie aplikacje jak tandem (wymiana językowa), lang8 i pewnie znajdzie się jeszcze wiele takich stron. Weź jednak pod uwagę, że Hiszpan z młotkiem nie różni się za bardzo od Zenka z młotkiem i też może pisać "wziąść" i "poszłem", więc nie zawsze native będzie dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.  


Dobre książki do hiszpańskiego


Jeśli lubisz się uczyć z książek to możesz spróbować Nuevo Prisma (jest też w wersji polskiej, z tyłu ma odpowiedzi, więc możesz skorzystać), jeśli chodzi o słownictwo to Uso interactivo del vocabulario,  Często pytacie mnie o książki, gdzie gramatyka hiszpańska byłaby dobrze wytłumaczona.  Takimi pozycjami są: Uso de la gramática española, Competencia gramatical en uso, Gramática de uso del español: teoría y práctica: con solucionario, a  gdy potrzebne jest wyjaśnienie konkretnych zagadnień polecam książki z serii Tiempo para practicar. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się seria Hiszpański w tłumaczeniach, ale na ten temat wypowiem się dopiero w nowym roku szkolnym, kiedy już wypróbuję ją na moich kursantach :) 


Co lubisz? Co Cię interesuje? 


Cieszę się, że chcesz mieć kontakt z językiem, ale oprócz tradycyjnych czytanek o tym, co robi Lola każdego dnia i co lubi David warto zastanowić się: co lubisz? Może uwielbiasz ciekawostki ze świata zwierząt, a może uwielbiasz politykę? Bez względu na to czym się "jarasz"- wykorzystaj to. Słuchaj, oglądaj i czytaj o tym, co Cię interesuje. Może nawet uda Ci się znaleźć jakieś forum, na których porozmawiasz z innymi o tym, co kochasz? Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu materiałów- możesz do mnie napisać, chętnie pomogę. 

Strony do nauki hiszpańskiego, które polecam:


Aprender español  - znajdziesz tu nie tylko gry i zabawy, lecz także wyjaśnienie gramatyki, filmiki instruktażowe i masę innych ciekawostek. 

Ver- taal - jedna z moich ulubionych stron - gramatyka, słuchanki i filmiki z zadaniami, informacje o kulturze. Dodatkowo możecie poćwiczyć francuski, angielski, niderlandzki i... węgierski! Przepadłam na nowo! 

Todo claro to kolejna świetna strona, na której znajdziesz zadania z gramatyki, słownictwa i komunikowania się. 

Strona Trent University - to połączenie gramatyki ze słownictwem, warto zerknąć. 

Todo ELE - piosenki, teksty, zadania, literatura, kino - przydatne także dla nauczycieli. 


Aplikacje i platformy do nauki hiszpańskiego: 


Quizlet - jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej aplikacji lub dołączyć do grupy, która ma dostęp do zestawów słówek stworzonych przeze mnie - kliknij

Fiszkoteka - interaktywne fiszki, ułożone tematycznie. Wiele jest dostępnych z nagraniem, by łatwo było nauczyć się wymowy. Więcej o Fiszkotece.


Memrise - kiedyś byłam w nim zakochana a potem zniechęciłam się z powodu dużej ilości błędów. O  Memrise już pisałam i okazało się, że wiele osób uwielbia tę formę nauki. 

Duolingo - podobnie jak wyżej, sporo błędów i irytuje mnie przepisywanie zdań bez sensu. 

Espadrill - nowa platforma do nauki gramatyki hiszpańskiej. Zastanawiam się, czy chcecie recenzję?

Wsparcie 


Proponuję znaleźć grupę na facebooku, na której znajdziesz innych uczących się danego języka. Moje grupy - zarówno językowa jak i hiszpańska chwilowo czekają, więc jeśli chcesz dołączyć do nas i pomóc nam się rozruszać- zapraszamy :) Jeśli jednak szukasz większych grup zerknij tu

Swego czasu w sieci dostępny był mój darmowy minikurs hiszpańskiego, ale teraz w toku są prace nad kolejnym, więc jeśli jesteś zainteresowana - daj znać.  Jeśli masz jakieś pytania/ wątpliwości lub chcesz się ze mną podzielić spostrzeżeniami na temat nauki hiszpańskiego będzie mi miło jak do mnie napiszesz :) 

3 komentarze:

  1. Świetnie przygotowany zbiór różnych pomocy do nauki hiszpańskiego :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Super, dzięki :) Uczmy się z tego wszyscy ;)

      Usuń